Układanie płytek

Układanie płytek!

Więcej informacji o szwedzkiej metodzie układania płytek znajdziecie pod linkiem ”Filmy”

plytki-glazura.comZacznę od tego, że układanie płytek ceramicznych szwedzką metodą jest zdecydowanie szybsze od polskiego sposobu na tzw. krzyżyki. Dzięki tej stronie i podanych w niej wskazówkach, dowiecie się, że układanie płytek może trwać o wiele szybciej i dzięki temu zwiększycie swój zarobek i zaoszczędzicie cenny czas. W Szwecji układanie płytek odbywa się pod sznurek. Brzmi banalnie, niestety w praktyce nie jest to łatwe zadanie. Informacje zawarte na tej stronie oparte są na 10 – letnim doświadczeniu w stosowaniu tej metody. Dlatego podzielimy się z Wami cennymi uwagami, które będą pomocne przy układaniu płytek tym sposobem. Musicie brać pod uwagę, że pionowe fugi są ustalane na „oko”, a płytki mogą różnić się rozmiarem. Dlatego układanie na krzyżyki może czasami dać o wiele gorszy efekt, niż wspomniany sznurek i fachowe oko.

Zanim rozpoczniesz układanie płytek, powinieneś dokładnie obejrzeć ścianę i zapoznać się z jej stanem.

Przykładając do ściany poziomicę odczytasz, czy ściana jest równa. Najczęściej ściany są krzywe, dlatego używając szybkowiążącego kleju możemy zaszpachlować wszystkie nierówności, co pozwoli nam zacząć układanie płytek jeszcze tego samego dnia. Wyznacz środek ściany od podłogi do sufitu. Następnie sprawdź jak płytka będzie kończyła się przy podłodze ( tak samo oczywiście będzie kończyć przy suficie ) . Jeżeli wyjdzie na to, że płytka będzie miała mały rozmiar (tzn. trzeba będzie ją przycinać) między podłogą, a ścianą – zacznij odmierzanie od środka ściany- środkiem płytki. Uzyskasz wówczas te same wymiary płytki przy podłodze jak i przy suficie, efekt wizualny będzie zdecydowanie lepszy. Zanim ustalisz wysokość płytki, weź pod uwagę, czy toaleta ma zostać obudowana, czy będzie wykonywana zabudowa wanny, okna, czy będziesz obudowywał półki. Pamiętaj, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje od klienta. Jednocześnie weż pod uwagę, że nie każdy jest w stanie wyobrazić sobie efekt końcowy łazienki. Dlatego Ty jako dobry glazurnik musisz przekonać go do najlepszego rozwiązania, tym samym unikniesz niepotrzebnych nerwów przy odbiorze.

Niezmiernie istotnym elementem jest idealne zabudowanie płytkami otworu okiennego, Staraj się zawsze wymierzyć wszystkie cięcia symetrycznie do siebie. przestyrzeń przy oknach rzuca się najbardziej w oczy!

Po ustaleniu wysokości rozmieszczenia glazury, układanie płytek rozpoczynamy od dwóch rzędów płytek od podłogi. Ustal w ten sam sposób środek ściany w poziomie. Także tutaj sprawdź czy powinieneś zacząć środkiem płytki czy od jej krawędzi. Spójrz także na całą ścianę, możliwe, że jest jakaś ścianka dobudowana (albo masz zabudować okno) i będziesz musiał przesunąć środkowy wymiar, aby nie uzyskać gdzieś małego cięcia. Kiedy położyłeś drugi rząd możesz łatwo wymierzyć jaki masz wymiar od danej płytki do podłogi. Jeżeli na przykład masz wymiar 27,3 cm i fugi mają wynosić 3 mm, a płytki podłogowe mają 6 mm grubości to możesz spokojnie odjąć 8 mm od 27,3 cm, czyli masz przeciąć płytkę na wymiar 26,5 cm. Staraj się jak najbardziej zmniejszyć ten rozmiar ( o ile płytka podłogowa razem z klejem zasłoni szparę). Chcemy, aby ten odstęp był jak największy, ponieważ uszczelnienie kątowe jest lekko zaokrąglone i dlatego wypycha płytkę. To samo dotyczy cięcia płytek w narożnikach ściany. Następny rysunek i zdjęcie pokazuje jak się płytki zabudowuje w kątach pomiędzy dwiema ścianami.

 

plytki-glazura.com

Naciśnij aby uzyskać dostęp do rysunku!

 

 

plytki-glazura.com

Naciśnij aby uzyskać dostęp do rysunku!

 

 

 

 

 

 Układanie płytek– rysunki!

 

plytki-glazura.com

Naciśnij aby uzyskać dostęp do rysunku!

Glazurnik mierzy zawsze dwa wymiary, ponieważ ściany są przeważnie nierówne a naszym założeniem jest uzyskanie szpary mniejszej od 3 mm ( szpary większej niż 3 mm nie damy rady przysłonić silikonową fugą )

Po prawej stronie widzimy efekt silikonowej fugi przy odległości mniejszej niż 3 mm pomiędzy ścianami!

plytki-glazura.com

Naciśnij aby uzyskać dostęp do rysunku!

Jeśli glazurnik ucina pod skosem kwadratową płytkę stosuje sposób pokazany poniżej!

Kiedy już uzyskałeś pewną wysokość płytek zaczynasz zauważać, że fugi pionowe zaczynają się rozszerzać lub zwężać!

Poniższe rysunki obrazują problem!

plytki-glazura.com

Naciśnij aby uzyskać dostęp do rysunku!

Na ścianie tworzy się półkole, którego nie zauważysz jeżeli będziesz stał frontem do ściany! Zamiast poziomicy doświadczeni kafelkarze oglądają położone płytki z bocznej perspektywy. Jak zdążyliście zauważyć na prezentowanej ścianie mamy lekką „wysepkę”, która oznacza, że pionowe fugi w tym miejscu powoli zaczynają się rozszerzać! Sznurek jest elastyczny, dlatego możemy docisnąć płytki w dół tam gdzie wystają, a lekko podnieść tam gdzie są obniżone! Oczywiście nie na tyle, aby oko potrafiło zauważyć różnice szerokości w fugach po dociśnięciu lub podniesieniu pozostałych płytek.

plytki-glazura.com

Naciśnij aby uzyskać dostęp do rysunku!

Możesz również zauważyć, że poziom płytek zmienia się w porównaniu do wcześniej położonej płytki. Niekoniecznie oznacza to co myślisz, czasami możesz zejść w bok w pionie i staje się wtedy to co pokazuje następny rysunek. Szkice są oczywiście przesadzone, a ich celem jest obrazowe przedstawienie danego problemu, w sposób jak najbardziej czytelny.

plytki-glazura.com

Naciśnij aby uzyskać dostęp do rysunku!

Spójrz na rysunek, aby zrozumieć sytuację!

Jeśli zaczynasz układanie płytek na kolejnej ścianie, powinieneś rozplanować pracę tak, aby fugi łączyły się w narożnikach. W tym celu obserwuj ścianę z bocznej perspektywy i kontroluj poziom zanim trzeba będzie przyciąć płytki!

W pierwszej kolejności przycinaj płytki w narożnikach do ściany wcześniej położonej, ponieważ klej szybko schnie będziesz miał możliwość regulacji płytek!


slicefactory.com/?url=plytki-glazura.com&lang=pl_PL&name=płytki glazurashow current page